×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
false

۴خرداد موزه را افتتاح نکردیم؛ نمایشگاه یک روزه ای تدارک دیده بودیم/ اولین جلسه هیئت امنای شهدای گمنام دزفول پس از ۱۴ سال/ من هیچ زمانی را برای افتتاح نمی گویم/ شهرداری طرح را۱۷ اردیبهشت تعطیل کرد/ کار فیزیکی موزه مسقف دزفول تا یک ماه دیگر به پایان می رسد/ تا این لحظه استانداری یک ریال واریز نکرده است.

بهزاد جولایی در گفتگو با خبرگزاری بیدار دز؛ در رابطه با افتتاحیه های اخیر موزه دفاع مقدس شهرستان دزفول و مسئله نگران کننده شهدای گمنام  بیان کرد:
مادر تاریخ ۱/۱۱/۹۵ جلسه ای داشتیم، در این جلسه استاندار، فرماندار،نماینده، شهردار سردار علیپور وبعضی از مدیران شهری بودند، مبلغ یک میلیارد تومان از سوی استانداری جهت تجهیز محتوائی موزه مصوب شد .
پیرو این جلسه قرار شد استاندار بودجه را تامین کنند.

کل محتوای موزه را ما مشخص کردیم ، دراین زمینه سندی تهیه شده است وباید به مرحله اجرا در آید؛موضوعات بر اساس سناریوی دزفول تعیین و تنظیم شده است( تاریخ مدنیت دزفول، شهر دزفول قبل از جنگ، معرفی شخصیت های علمی و قرهنگی و… ) که در ۶۰ موضوع در ۲ طبقه تعیین شده اند .
ما به استاندار گفتیم اگر شما اعتبار را تامین کنید ما با وجود تنگی وقت کار را انجام خواهیم داد
بعضی از این موضوعات کار های حجمی و سنگین است و زمان بر است ضمن اینکه ما بعد از این قضیه هنرمندان ساکن شهرستان را بسیج کردیم ،جلساتی داشتیم؛شاید ۲۰ جلسه برگزاری کردیم
ما پروژه ها را تعریف کردیم و ۳ پروژه را دادیم به دست هنرمندان دزفولی_ بعضی ها کار را هم تمام کرده اند اما پولی به آنها نداده ایم.

براساس قولی که به ما دادند کار را شروع کردیم اما اعتبار نرسید؛ ما توانستیم با زحمت کارکنان خودمان و بعضی طلبه ها سالن بالا و لابی ها را اماده کردیم ، جهاد سازندگی، ارتش،سپاه ، بنیاد شهید ، را پای کار آوردیم امکاناتی را جمع آوری کردیم و یک مجموعه نمایشگاهی زیبائی آماده کردیم و محوطه بیرونی را هرچه که اماده شده بود مهیا کردیم ؛ خودمان هم ۵ تریلی تجهیزات و ادوات از تهران منتقل کردیم.
چون استانداری قول تامین اعتبار را داده بودند ما عزممان را جزم کردیم برای انجام این کار، ما کار را اماده بهره برداری کردیم ،افتتاح نکردیم. حالا باید این طرح ها را آماده کنیم و با هنرمندان قرارداد ببندیم.

طبق ادعای استاندار اعتباری که استانداری برای ما تعیین کرده بودند به حساب شهرداری واریز شده است ما حدود ۱۰ روز کاری است تلاش میکنیم که مشخص کنیم اعتبار آیا به شهرداری آمده است یا نه ، شهرداری انکار میکند

کار موزه مسقفمان تا یک ماه دیگر به پایان می رسد
موزه مسقف به صورت کامل است ، بالا پایین ، شبستان به صورت کامل باید آماده شود

خبرنگار بیدار دز: من درست متوجه شدم ، یعنی تمام کار فیزیکی به پایان می رسد و کار تجهیز محتوایی باقی می ماند؟
بله. کل کار فیزیکی به اتمام می رسد و کار تجهیز محتوایی آغاز می شود
این اعتباری که استانداری باید بدهد صرف تجهیز محتوایی می شود.
ما پیگیریم تا الان اعتباری به حساب شهرداری واریز نشده است، ما باید اعتبار را دریافت کنیم تا بتوانیم با هنرمندان قرار داد ببندیم؛ البته قرارداد هم بسته ایم . دو قرارداد بسته ایم کار یکی هم به اتمام رسیده است ، که آقای رابطی در خصوص نقش آیت الله قاضی و مردم دزفول و نقش رهبری به طور خاص و روحانیت به طور عام در مقاومت مردم در دزفول، این سوژه ما بوده که آقای رابطی آن را انجام داده و به اتمام رسیده است، و از این اعتباری که باید به ایشان بدهیم تا کنون یک ریال به ایشان نداده ایم.
ولی ما مصمم هستیم که کار را هر طور شده به اتمام برسانیم

اما قسمت بیرونی پارک موزه از سال ۹۰ که کار آن را شروع کردیم، طراحی جدید باغ موزه را که انجام دادیم تقریبا چیزی در حدود ۷۰ درصد کار باغ موزه تمام شده بود، تقریبا تنها چیزی که باقی مانده بود بحث یادمان شهدا بود.
یادمان شهدا (سازه قبل ) از سال ۸۲ همزمان با دفن شهدا ساخته شد. البته آن زمان کار تعجیلی بود و جزء طرح باغ موزه نبود.
ما به دلیل کمبود فضای موزه و به دلیل اینکه دو سالن موزه ای ما جوابگوی مقاومت مردم دزفول نبود ما مجبور بودیم یک موزه زیر زمینی دیگر احداث کنیم ۱۲۰۰ متر مربع هست و بنا شد که این موزه مقاومت باشد؛ چون دزفول معروف است به موزه مقاومت.
و در حال حاضر فقط یادمان شهدا مانده است
پیرو ابلاغ وزیر کشور در تاریخ ۹۴/۱۱/۲۰ به استانداران، آنها را موظف کرده است که یادمان های شهدای گمنام را احداث و تجهیز نمایند. که ما پیرو این ابلاغ جلساتی با شورای شهر و شهرداری داشتیم، شهرداری همت زیادی بخرج داد و معاونین را به اینجا آورد و نقشه های یادمان را در اختیار معاون مهندسی شهرداری قرار دادیم تا کار را انجام دهند.
پیمانکاری که مورد وثوق بنیاد حفظ آثار بود را به شهرداری معرفی کردیم. کل قرارداد ۳۰۰ میلیون تومان است. ۱۰۰ میلیون از این اعتبارات را قرار بود در سال ۹۵ پرداخت کنند، ۲۰۰ میلیون را هم در سال ۹۶٫ ما از پیمانکار خواهش کردیم کار را آغاز کند تا بتوانیم به زودی یادمان را افتتاح کنیم؛ از زمان عقد قرار داد و شروع تخرییب و آغاز کار، کار روند خوبی داشت تا زمانی که شهرداری اعلام کرد مشکلاتی را در طرح می بیند و باید طراح یادمان مسئله را حل کند ، ما از شهرداری خواستیم این موضوع را کتبی به ما اطلاع دهند ؛ دیروزنامه شهرداری به ما رسید. ما نیز با مهندس باقری تماس گرفتیم و ایشان بنا شد شنبه مورخ ۲۰/۳/۹۶ به دزفول بیایند و مشکل را با شهرداری حل کنند.

امروز که ۹۶/۳/۱۷  هست اولین جلسه هیئت امنای شهدای گمنام دزفول برگزار شده است. که طبق دستورالعمل می بایست این جلسات بطور مرتب برگزار شود.پس از خاکسپاری از سال۸۲ این اولین جلسه هیئت امناءست. بارها در خواست داده ام که این جلسه برگزار شود اما به دلایلی این جلسه برگزار نشده است.
اعضا هیئت امناء طبق اعلام بنیاد حفظ آثار شامل امام جمعه، فرماندار، فرمانده سپاه ، بنیاد شهید، سازمان اوقاف و امور خیریه، یک نفر از اعضای خانواده شهدا و یک نفر ایثارگر به علاوه یک نفر از معتمدین و دبیر هم خود بنیاد حفظ آثار (در دزفول مرکز فرهنگی دفاع مقدس) است _ و صحبت هایی شد با رئیس اداره برق که ظرف ۲۴ ساعت برق منطقه را تامین کند. تا پیمانکار کار خود را شروع کند

پیمانکار قول داد در این چند روز آینده نهایتا تا شنبه مورخ ۹۶/۳/۲۰ کار بتن ریزی را انجام دهد، کار تخریب بدنه قبلی خیلی طول کشید ، چون خیلی محکم بود و شبکه میله گرد خیلی قوی طراحی شده بود؛خیلی از ما وقت گرفت. ما یک ماه ونیم با دستگاه های خیلی قوی موفق شدیم تخریب را انجام دهیم ، بعد شمع کوبی کردیم ۵ حلقه چاه حفر شد و هرچاه حدود ۵ متر عمق دارد. و بتن ریزی کف را انجام داده ایم.

اگر مشکلی در تامین اعتبارات شهرداری وجود نداشته باشد این طرح شاید در زمانی که مد نظرمان است به اتمام برسد، ان شاءالله کار یادمان شهدا به پایان برسد نود درصد کار پارک موزه تمام شده و از محوطه یک چیز باقی می ماند و آن هم بحث کف پوش محوطه و آب نما است.
با جهاد سازندگی ، ارتش و … هماهنگی کرده ایم تا تجهیزات مورد نیاز برای محوطه و فضا سازی را آماده کنند.

مقصر طولانی شدن کار احداث یادمان شهدای گمنام کیست؟
نقشه ها را ما سال ۹۰ همه را دادیم به مشاور طرح (مهندس باقری ) و طراحی کامل را انجام دادند، از لحاظ مهندسی بنیاد طرح ها تکمیل بود ، قبلا کار فرما بنیاد بود ولی کارفرما تغییرو شهرداری بعنوان کارفرما معرفی شد. ما طرح را به شهرداری دادیم بنیاد فقظ حوزه نظارتی دارد کارفرما اعلام کرد ما در بعضی از این نقشه ها مشکل داریم؛ ماهم گفتیم شما هرکجا مشکل دارید مکتوب اعلام کنید ۴۸ ساعت قبل به ما ۷ مورد را مکتوب اعلام کردند، ما نیز موارد را به مهندسی بنیاد انتقال دادیم. امروز که ۹۶/۳/۱۷ هست بلیط رفت و برگشت برای مهندس باقری تهیه کرده ایم برای روز شنبه تا ایشان با مهندسین شهرداری جلسه ای برگزار کنند و ضمن اینکه در این مدت به شهرداری فشار آوردیم که اجازه دهید کار جلو برود اما پیمانکار بدون اجازه شهرداری نمی توانست کار را جلو ببرد.

سوال خبرنگار بیدار دز: اگر شهرداری قراردادی بسته می بایست طرح تایید شود و بعد کار شروع شود، پس برنامه چگونه بوده است؟!
من طرحی را که مشاور به ما داده بود،در اردیبهشت ماه ،تیر ماه و شهریور ماه ۳ بارطرح را به شهرداری و شورای شهر فرستاده ام ، که نامه ها موجود است شهرداری می بایست این مسائل را بررسی کند اما به چه دلیل بررسی نکرده است من اطلاع ندارم.

پیش بینی شما برای افتتاح چه زمانی است؟
من هیچ زمانی را برای افتتاح نمی گویم؛ زمانی برای این کار تعیین شده اگه همه چیز آماده باشد ، اعتبار باشد ، پیمانکار به مشکل بر نخورد و … این طرح بین ۳ تا ۴ماه باید به اتمام برسد.
اما تا الان یک ریال به پیمانکار تحویل نشده است_ ما مبلغی از بنیاد به پیمانکار داده ایم اما این مبلغ باید عودت پیدا کند ، چون گفتم صفر تا صد یادمان الان در دست شهرداری است و ما فقط نظارت می کنیم ، و می خواستیم کار سریع تر پیش برود مشاور طرح را به دزفول دعوت کرده ایم.

خبرنگار بیدار دز: سردار کارگر فروردین ماه تاکید کرده بودند که یادمان شهدا باید تا ۴ خرداد به اتمام برسد …
سردار کارگر فروردین ماه اینجا بودند ۴ فروردین تا ۴ خرداد ۶۰ روز است . این طرح در ۴ ماه تعریف شده است ، ما چگونه می توانیم طرحی که به ۴ ماه زمان نیاز دارد را در ۶۰ روز به انجام برسانیم.

خبرنگار: اما طرح به گفته خودتان از بهمن ماه آغاز شده بود…
بهمن تخریب شروع شده است و یک ماه و نیم کار تخریب به طول انجامید ، بعد از آن هم که شهرداری کار را تعطیل کرد…

شهرداری دقیقا چه زمانی اعلام کرد که طرح مشکل دارد؟
شهرداری طرح را اواخر اردیبهشت تعطیل کرد و ۴۸ ساعت پیش به صورت مکتوب مشکلات طرح را به ما اعلام کرد.

  

 

لینک کوتاه: http://bidardez.ir/?p=670

true
true
false
true
  1. دفاع مقدس

    سلام آماده مصاحبه قسمت دوم در خصوص مرکز فرهنگی دفاع مقدس هستیم. دفاع مقدس در دانشگاه ومراکز علمی. پروژه های تحقیقاتی. چهارم خرداد و غیره

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد